W ramach realizacji zadania inwestycyjnego pn. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 614 na odcinku od km 34+080 do km 35+893 na terenie m. Myszyniec wraz z obiektem mostowym w km 35+388, gmina Myszyniec, powiat ostrołęcki” opracowano Dokumentację badań podłoża gruntowego wraz z opinią geotechniczną.
Na potrzeby opracowania Dokumentacji badań podłoża gruntowego wraz z opinią geotechniczną wykonano badania terenowe, laboratoryjne oraz prace kameralne. Wykonano 72 otwory wiertnicze o głębokości od 3,0 do 6,0 m i łącznym metrażu 242,7 mb oraz 10 sondowań dynamicznych sondą lekką DPL o głębokości od 2,8 do 5,7 m. Pobrane w terenie próbki gruntów po przewiezieniu do laboratorium poddano badaniom wykonując łącznie 110 szt. badań laboratoryjnych (analiza makroskopowa, granulometryczna, areometryczna, granice konsystencji, zawartość części organicznych, wilgotność naturalna). Metodyka wykonywanych badań oparta została o normy przedmiotowe wyszczególnione w opracowaniu.
Scharakteryzowano teren badań pod kątem uwarunkowań morfologicznych, położenia geograficznego, hydrografii terenu, obszarów chronionych i terenów górniczych. Określono budowę geologiczną i warunki hydrogeologiczne. Na dokumentowanym obszarze badań stwierdzono występowanie w warstwie przypowierzchniowej gruntów nasypowych i warstw konstrukcyjnych istniejącej nawierzchni drogowej, w poboczach także humusu (glebę). Pod wierzchnią warstwą gruntów antropogenicznych dominujący udział w budowie podłoża stanowią – osady wodnolodowcowe reprezentowane przez piaski i żwiry. Grunty organiczne i niskoorganiczne występują lokalnie w postaci przewarstwień i soczewek. Woda podziemna tworzy ciągły poziom wodonośny. Zwierciadło ma charakter swobodny.
Na podstawie danych uzyskanych z prac terenowych i laboratoryjnych opracowano model geologiczny podłoża. Z analizy przeprowadzonych wierceń i badań terenowych (badania makroskopowe gruntów) na zbadanym terenie wydzielono cztery serie litologiczno-genetyczne. Zostały one ujęte w podwarstwy geotechniczne (zgodnie z PN-EN 1997-2 Eurokod 7). Dla poszczególnych podwarstw geotechnicznych podano wyprowadzone wartości parametrów fizyko-mechanicznych określone na podstawie badań makroskopowych, badań laboratoryjnych, sondowań dynamicznych DPL z uwzględnieniem zależności korelacyjnych i lokalnego doświadczenia (zgodnie z 1.6(3) PN-EN 1997-2). Charakterystykę podwarstw geotechnicznych tworzących model podłoża gruntowego zaprezentowano w zestawieniu tabelarycznym, zestawiając ich cechy fizyczne, wytrzymałościowe i odkształceniowe.
Bogate doświadczenie oraz wykfalifikowana kadra pracowników pozwala nam być godnym zaufania partnerem przy realizacji inwestycji budowlanych.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą szczegółową ofertą dotyczącą problematyki badań geologicznych.